Antrenörlük Eğitimi

Antrenörlük Eğitimi Bölümü; 2001-2002 akademik yılında öğretime başlamış Spor Bilimleri Fakültesinin bünyesindeki dört lisans programından biridir. Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencileri 8 yarıyılda; zorunlu, seçmeli ve alan uygulaması derslerinden oluşan lisans programını gerekli krediyi alarak ve başarılı olarak tamamladıktan sonra seçmiş oldukları uzmanlık dalında antrenör unvanını alarak mezun olmaktadır. Antrenörlük eğitimi; antrenman bilimi, egzersiz fizyolojisi, kinesiyoloji, spor psikolojisi, istatistik, teknik öğretimi, performans planlama, spor branşlarının teknik ve taktiksel gelişimi konularını içeren disiplinlerarası bir alandır. Basketbol, voleybol, futbol, artistik cimnastik, atletizm, ritmik cimnastik, yüzme ve tenis gibi branşlarda uzmanlaşmış spor eğitimcileri yetiştirmek Antrenörlük Eğitimi Bölümünün hedeflerindendir. Antrenörlük Eğitimi Bölümünün bir diğer hedefi ise hem altyapı düzeyinde hem de profesyonel düzeyde sporcuların bilimsel yöntemlerle performansını değerlendiren, bireysel performans düzeyine göre antrenman programları hazırlayıp ara testlerle antrenmana adaptasyonu değerlendiren, alanında yetişmiş antrenörleri mezun etmektir.

TEMEL BÖLÜM KAZANIMLARI

  • Antrenörlük Eğitimi Bölümü, öğrencilerin hem Türkiye’de hem dünyada sporcuların performanslarını takip edebilmelerini, etkili antrenman programlarını yaptırabilmelerini, spor alanında bilimsel araştırmalar yapabilmelerini amaçlamaktadır.
  • Bunlara ek olarak, öğrencilerin becerilerini ve liderlik özelliklerini geliştirmeyi hedef almaktadır.
  • Bölüm 12 temel spor branşına sahiptir: Artistik Cimnastik, Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Hentbol, Masa Tenisi, Ritmik Cimnastik, Tenis, Voleybol, Yüzme, Okçukluk. Öğrenciler bu alanların içinden istedikleri bir alanda uzmanlaşmaktadır.
  • Antrenörlük Eğitimi Bölümü, bilimsel yöntemlere dayanan eğitim sistemiyle öğrencilere teorik ve pratik bilgilerini geliştiren dersler sunmaktadır.

İŞ İMKANLARI

Programdan mezun olanların temel istihdam alanı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğüne bağlı spor federasyonlarıdır. Bunlara ek olarak özerk spor federasyonları, spor kulüpleri ve spor merkezleri temel çalışma alanlarını oluşturmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi
Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü
İki Eylül Kampüsü 26555 Tepebaşı/ESKİŞEHİR
0222 321 3550/6724

: sbf@eskisehir.edu.tr